Hvem søger psykolog?
Du går måske og slås med noget, som du ikke kan finde din vej ud af… Det kan være opstået pludseligt eller det kan være kommet snigende som en tyv i natten.
Det kan være udfordringer ift. hverdagens krav eller oplevelsen af andres krav. Det kan også handle om balancering af din tid, familie etablering, fertilitet, skilsmisse eller brud. Eller måske handler det om følelseshåndtering, tab og sorg, moderne afhængigheder, svære livsbeslutninger eller andre former for livskriser.
Måske oplever du tiltagende angst i særlige situationer eller mere generelt. Måske er den begyndt at begrænser din livsudfoldelse – måske har den allerede gjort det i noget tid. Alternativt slås du måske med tvangshandlinger og/eller -tanker. Måske vil de ikke slippe sit tag i dig og måske er de begyndt at fylde alt for meget. Det kan også være, at du oplever en grundlæggende tristhed. At du er lav på energi og glæde. At du oplever, at der ligger en tung dyne hen over dit liv, som du ikke kan løfte af.
Det kan også handle om, at du har sat dig nogen mål eller ønsker for dit liv. Mål og ønsker som du gerne vil arbejde målrettet med at opnå. Det kan være personlige mål, som f.eks. at blive mere fokuseret, at forbedre dine præstationer og at få mere retning på dit liv. Det kan også handle om mere konkrete mål i tilværelsen, f.eks. afklaring i forhold til karrierevalg eller studieretning.
Hjælpen er her!
I forhold til de mål vi sætter os her i livet, så oplever de fleste af os, at det ofte er de samme udfordringer, der spænder ben for os igen og igen. En identificeringen af, hvad det er for dynamikker, der er på spil, er ofte hjælpsom ift. at komme videre med sine planer.
Al omstilling er svær – nogen gange umådelig svær, og det kan opleves meget kaotisk, angst provokerende og uoverstigeligt at skride til handling. Her kan det være trygt og hjælpsomt med en ledsager på turen.
Vi stiller os gerne til rådighed. Du kan læse om os her.

1,723 total views, 2 views today